Pastevecký pes
Pastevečtí psi jsou časem prověření strážci stád a v oblastech s výskytem vlků se stále využívají.
Použití
Pastevečtí psi jsou tradiční metodou ochrany stád od doby, kdy lidé začali chovat hospodářská zvířata. Na rozdíl od honáckých psů mají pastevečtí psi potlačené lovecké instinkty, jsou mohutní, ale zároveň bystří. Je však nutné je již od věku 6-8 týdnů vychovávat s hospodářskými zvířaty, aby si k nim vytvořili silný vztah. V dospělosti pak pomáhají chránit stáda proti vlkům, medvědům, ale i liškám nebo dravcům. Jsou využitelní zejména u větších stád. Někdy může stačit i jeden pes, zejména je-li sebevědomý, pracuje na otevřených loukách s dobrou viditelností nebo hlídá jen nepočetné stádo na oplocené pastvině. Zpravidla se doporučuje mít psy alespoň dva: ve dvojici jsou psi sebevědomější a snadněji odrazí útok vetřelce. Pro větší stáda je zapotřebí více psů – zhruba podle pravidla jeden pes na sto ovcí. Proti smečce vlků je vždy účinnější více psů, kteří u stád plní různé role. Kromě toho, když jeden pes onemocní nebo fena nemůže být u stáda při hárání nebo výchově štěňat, stádo nezůstane bez ochrany. Použití některých plemen pasteveckých psů může být problematické v oblastech, kde se pohybuje hodně turistů. Pro české podmínky proto doporučujeme méně agresivní a spolehlivější plemena, jako je pyrenejský horský pes, maremmský pes, španělský mastin nebo kangal. Tato plemena se osvědčují v hustě zalidněných nebo turisticky exponovaných lokalitách ve Španělsku, Švýcarsku nebo v Německu, ale také u chovatelů dobytka v České republice.
Účinnost
Správně vychovaní pastevečtí psi jsou velmi spolehlivým ochranným opatřením. Přítomnost psa, jeho hlasitý štěkot a statečnost při setkání s šelmami mohou stačit k odehnání vlků od stáda. Tito psi se nebojí s šelmami i bojovat, pokud je to nutné. Pes je dobrým hlídačem jen v případě, že byl od malička chován u stáda, ne mezi lidmi. Je naprosto nezbytné, aby si navykl chovat se ke stádu, které má chránit, neagresivně a láskyplně. Je velmi důležité psy náležitě krmit. Vyhladovělí psi nebudou jako ochránci účinní. Dokonce mohou způsobit velký problém, pokud začnou jako potravu lovit divoká nebo i hospodářská zvířata.
Cena
Pastevečtí psi nejsou levným ochranným opatřením. Pořizovací náklady jsou ve srovnání s budováním pevných ohrad spíše nižší, je však třeba počítat s krmením, zdravotní péčí a zejména v prvním roce s časovou investicí při výchově psa. Protože pastevečtí psi nejsou v Česku běžně využíváni k ochraně stád, pořízení kvalitního štěněte z pracovního chovu může být značně časově a finančně náročné. Zpravidla je třeba si pro štěně zajet k osvědčenému chovateli do zahraničí. Cena za dopravu tak může přesáhnout i vlastní cenu štěněte. Pro sledování a kontrolu práce psa jsou vhodné GPS obojky. Při nápravě nežádoucího chování psa lze dočasně využít elektrické výcvikové obojky.
Doporučení pro koupi a výchovu pasteveckých psů
Téma správné výchovy pasteveckých psů je obsáhlé. Doporučujeme například publikaci “Pastevečtí psi: praktická příručka pro chovatele hospodářských zvířat” z které zdůrazňujeme tato doporučení týkající se praktické výchovy:
- Vyberte si zdravé štěně osvědčeného plemene a typu od renomovaného chovatele.
- Mezi 6. a 8. týdnem věku vezměte štěně od matky a sourozenců. Ihned ho umístěte v blízkosti zvířat, jež má hlídat, do ohrady, která je dostatečně velká a umožňuje psovi volný pohyb a kontakt se zvířaty, ale zároveň je dostatečně zabezpečená a zabrání štěněti dostat se ven. Může to být oplocená část dvora nebo stodoly, mimo dohled a doslech hlavní hospodářské budovy. Štěněti dejte hračky a pravidelně ho krmte kvalitním psím žrádlem.
- Kontakty štěněte s lidmi a ostatními psy omezte na minimum. Nezapomeňte, že se z něho má stát hlídač a nikoliv domácí mazlíček. Nenechte ho si dlouho hrát s lidmi (včetně dětí) a ostatními psy. Až na krátké návštěvy by mělo být štěně do 16 týdnů věku vychováváno odděleně, ale ve styku s hospodářskými zvířaty
- Nenechte štěně utéct z ohrady, potulovat se po farmě a zdržovat se v přítomnosti lidí. Je důležité, abyste psa za takové chování, tj. když odejde od stáda, neodměňovali jídlem a nevěnovali mu pozornost. Nezapomeňte, že „není-li pes u ovcí, pak není na svém místě“ (Jay Lorenz.
- Kdykoliv pracujete u ohrady, pusťte štěně ke zvířatům. Pečlivě sledujte jeho první kontakty s ovcemi. Jestliže štěně začne ovce honit, okusuje jim uši nebo je tahá za ocas a srst, ihned ho pokárejte.
- Věnujte štěněti čas, aby se vás nebálo a později se nechalo od vás ošetřit apod. Pro dobré zdraví psa je nezbytné pravidelné odčervování, očkování a prohlídky u veterináře. Během prvních kontaktů s ovcemi začněte psa učit poslušnosti („k noze“, „ne“, „stůj“). Vždy ho však po krátké chvíli pusťte zpět do ohrady a pochvalte ho, pokud se s ovcemi vítá.
- Někteří farmáři nechávají psa u stáda již od mladého věku. Pokud je to i váš případ, při výběru ovcí, k nimž psa umístíte, vezměte v potaz jeho povahu. Pár slabých jehňat může být vhodných pro malého či krotkého psa, ale větší a energičtější pes, který se hodí spíše k ročním beranům, by je mohl poranit. Dokud si štěně a stádo na sebe dobře nezvyknou, nenechávejte štěně u zvířat déle bez dozoru.
- Postarejte se o to, aby se štěně seznámilo s různými jedinci, ne jen s jedním či dvěma, a v ideálním případě se zvířaty, která zůstanou ve stádě, a ne s těmi, která se chystáte prodat. Jakmile jedna skupina ovcí psa přijme, ostatní ovce, které nejsou na pastevecké psy zvyklé, ho přijmou rychleji.
- Jakmile je štěně starší, proveďte ho (na vodítku) po ostatních částech farmy a ukažte mu i vybavení, stroje, další zvířata (koně, skot, slepice) a psy. Přivedete-li psa k nově narozeným jehňatům, bedlivě ho sledujte. Zaměřte se na budování sebevědomí psa tím, že ho budete chválit a odměňovat za vhodné chování.
- Když je psovi 4 až 5 měsíců, začněte ho nechávat u stáda na delší dobu. Když pes dospěje a zvykne si na pobyt s ovcemi, dopřejte mu postupně více svobody a možností k samostatnému jednání. Z malé ohrady ho přemístěte do větší, dále na pastvinu a od několika málo jehňat k celému stádu, jež bude nakonec hlídat. Pečlivě ho sledujte, motivujte ho k dobrému chování a za špatné ho napomeňte.
- Po každém přemístění nebo změně každodenní rutiny psa pečlivě sledujte.
- Postarejte se o to, aby se řádně přizpůsobil, a napravte veškeré chyby.
- Nadále důsledně zajišťujte, aby pes pobýval u ovcí. Kdykoliv se pokusí od ovcí odejít, vraťte ho ke stádu, a když u ovcí zůstane, pochvalte ho.
- I když je štěně starší, je dobré mu zajistit místo, kam se ovce nedostanou a kde si bude moct odpočinout a najíst se.
- Pasteveckým psům by se mělo dostat alespoň základního výcviku v poslušnosti. Mít nad psem kontrolu není důležité jen kvůli bezpečnosti ovcí a lidí, ale i kvůli tomu, aby se pes nechal prohlédnout a ošetřit. Také se tím mezi psem a člověkem rozvíjí vřelý vztah. Pravidelně se psem cvičte na pastvině u ovcí, aby si výcvik spojil s radostí ze společnosti pána a stáda.
- Mezi 6. a 12. měsícem věku si pes pravděpodobně začne značkovat teritorium, vyjadřovat vážnější starost o ovce a štěkat s jasným záměrem. Stále je však nutné na mladé psy dohlížet, neboť dokud fyzicky a psychicky nedospějí, jsou zranitelní. Mladí psi mohou při hlídání stáda utrpět psychická traumata, kvůli nimž si nevytvoří sebevědomí potřebné k tomu, aby se z nich stali úspěšní dospělí hlídači.
- Necháváte-li psa u stáda v ohrazené pastvině, měli byste ho denně kontrolovat a dávat mu dostatek žrádla a vody a zajistit mu přístřeší. Možná ho budete muset naučit, aby hlídal vaše zvířata a ne ta na sousedních pastvinách.
- Pravidelně psovi prohlížejte zvukovody, oči, tlamu a nohy. Stříhejte mu drápy, a je-li to třeba, zkracujte mu srst na nohou a pod ocasem. Zkontrolujte, zda nemá řezné rány nebo škrábnutí, v nichž by mohlo dojít k infekci. V horku budete možná muset psovi stříhat nebo česat srst.
- Buďte trpěliví a dejte psovi dostatek času na to, aby dospěl. Ideální chování se u pasteveckých psů projeví v prvních šesti měsících, ale nejspíše bude trvat déle, než si vytvoří dostatečné sebevědomí k tomu, aby zaútočili na šelmy. U pasteveckých psů lze očekávat, že začnou efektivně pracovat mezi 1. a 3. rokem věku.
- Informujte vaše okolí o přítomnosti pasteveckých psů u stáda. Vhodnou formou pro návštěvníky procházející v okolí Vašich pastvin jsou informační cedule. Můžeme vám zdarma připravit návrh podle vzoru níže.
Spolufinancováno Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.